Sypialnia w stylu Shabby Chic - odcienie różu. Aranżacja i dekoracje wnętrz z blogiem Zakątek pełen Skarbów

Shabby Chic krok po kroku: sekrety stylu dekoracji wnętrz

Shabby Chic (ang. shabby – wytarty) to styl dekoracji wnętrz wywodzący się od Retro i Vintage. Oficjalnie uznaje się za jego autorkę Rachel Ashwell – pochodzącą z Cambridge designerkę i miłośniczkę piękna. Nasza bohaterka wychowała się w rodzinie doceniającej szczegóły i wartość przedmiotów – jej mama odnawiała stare, zabytkowe lalki i pluszowe misie, a tata dystrybuował rzadkie książki.

Rachel Ashwell - autorka stylu Shabby Chic, aranżacji i dekorowania wnętrz w pastelowych odcieniach

Rachel Ashwell w pokoju w stylu Shabby

Już wtedy w Rachel zaszczepiona została miłość do balansowania na granicy staroci – i dlatego teraz mamy ten piękny styl aranżacj. Teraz Rachel jest samotną matką, napisała kilka książek i prowadzi sklep. Na czym polega więc sekret jednych z najpiękniejszych sposobów na urządzenie wnętrza?

Przede wszystkim, Shabby Chic wykorzystuje wiele technik celowego postarzania mebli i przedmiotów – poprzez ścieranie ich nawierzchni i metody znane miłośniczkom decoupage – farby typu Crackle (ostatnio w sklepach pojawiły się nawet takie lakiery do paznokci), powodujące delikatne pęknięcia na nałożonej wcześniej farbce.

Efekt? Jest cudowny! Zazwyczaj podobny wygląd uzyskuje się nakładając w sumie trzy warstwy farby – podkład, najczęściej biały, później farbkę, która popęka, a następnie Crackle. Istnieją też farby, które same pękają i nie trzeba nakładać ostatniej warstwy – ale dosyć już o szczegółach! Zobaczmy teraz efekty:

szafka w stylu Shabby Chic - kompendium wiedzy dekoracje wnętrz Zakątek pełen Skarbów

Kompendium wiedzy o aranżacji wnętrz: szafka z ażurowym frontem ze sklepu Skarby Domowe -

Źródła: 12

Kolejną cechą wyróżniającą Shabby Chic na tle innych, podobnych styli, to skupienie się na pastelowych, delikatnych i przyjemnych dla oka kolorach: różu, błękicie, seledynowym, brzoskwiniowym i wielu odcieniach beżowych i kremowych. Dużo korzysta się także z bieli.

Wykorzystanie odpowiednich kolorów podczas urządzania lub rearanżacji pokoju ma ogromne znaczenie – a że tony używane w Shabby są delikatne i uspokajające, wypoczywanie w tak urządzonym mieszkaniu będzie małym niebem na ziemi!

Barwy przy dekoracji wnętrz są często mieszane, ale jeśli chcemy dobrze udekorować mieszkanie jako spójną całość, korzystne byłoby skupienie się na 2 barwach i bieli: doskonale będą współgrać ze sobą błękitny z różowym/beżowym lub seledynowy z cappuccino! Zobaczmy kilka inspiracji wnętrzami, które urządzono tak pięknie:

Źródła: 12345

Jeśli chodzi o kształty, oglądając wnętrza w stylu Retro, Vintage i właśnie Shabby, zobaczymy dużo ozdobnych zawijasów oraz fantazyjnych kształtów. Najczęściej będą one symetryczne – na przykład na oparciach krzeseł, łóżek, ramach luster lub toaletek. Spotkamy się też z serduszkami i kwiatami. Często na wzorach pojawiają się też dekoracyjne napisy – zarówno te czytelne jak i wyłącznie ozdobne . Litery są niekiedy wzorowane na piśmie ręcznym lub ozdobnej kaligrafii.

Mówiąc o materiałach, w przedmiotach domowego użytku w stylu Shabby dominuje drewno, zazwyczaj jasne. W przeciewieństwie do zimnego metalu, użycie naturalnego i ekologicznego materiału, który jest z nami od tysięcy lat, sprawia że dom jest bardziej przytulny, zaciszny i komfortowy. Ponieważ drewno izoluje termicznie, w naszym mieszkaniu będzie cieplej, a po napaleniu w kominku, temperatura dłużej się utrzyma.

Podziwiając wyposażenie wnętrz, dostrzeżemy dużo szczegółów – które w Shabby są wisienkami na pysznym torcie! Zaliczymy do nich koronki, wiklinę, zdobione uchwyty szafek bądź wskazówek zegarów i inne, przeróżne materiały.

Piękno w Shabby Chic to łagodne połączenie tych wszystkich elementów, dające nam w efekcie niesamowity styl urządzania wnętrz. Pozytywny charakter da się odczuć na każdym kroku: w motywujących napisach, także często spotykanych, uspokajających barwach i kojących tonach – to wszystko sprawia, że mieszkania czerpiące  z tego inspirującego stylu są dla wielu najszczęśliwszym miejscem na ziemi!

Źródła: www.shabbychic.com, www.skarbydomowe.pl

 

Kategorie: Design

1 comment

  • Garry

    Youu can certainly see your enthusiasm in the work you write.
    The world hopes for more passionate writers like you
    who are not afraid to say how they believe.
    Always follow your heart.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *