Sypialnia w stylu Shabby Chic - odcienie różu. Aranżacja i dekoracje wnętrz z blogiem Zakątek pełen Skarbów

Shabby Chic krok po kroku: sekrety stylu dekoracji wnętrz

Shabby Chic (ang. shabby – wytarty) to styl dekoracji wnętrz wywodzący się od Retro i Vintage. Oficjalnie uznaje się za jego autorkę Rachel Ashwell – pochodzącą z Cambridge designerkę i miłośniczkę piękna. Nasza bohaterka wychowała się w rodzinie doceniającej szczegóły i wartość przedmiotów – jej mama odnawiała stare, zabytkowe lalki i pluszowe misie, a tata dystrybuował rzadkie książki.

Rachel Ashwell - autorka stylu Shabby Chic, aranżacji i dekorowania wnętrz w pastelowych odcieniach

Rachel Ashwell w pokoju w stylu Shabby

Już wtedy w Rachel zaszczepiona została miłość do balansowania na granicy staroci – i dlatego teraz mamy ten piękny styl aranżacj. Teraz Rachel jest samotną matką, napisała kilka książek i prowadzi sklep. Na czym polega więc sekret jednych z najpiękniejszych sposobów na urządzenie wnętrza?

Przede wszystkim, Shabby Chic wykorzystuje wiele technik celowego postarzania mebli i przedmiotów – poprzez ścieranie ich nawierzchni i metody znane miłośniczkom decoupage – farby typu Crackle (ostatnio w sklepach pojawiły się nawet takie lakiery do paznokci), powodujące delikatne pęknięcia na nałożonej wcześniej farbce.

Efekt? Jest cudowny! Zazwyczaj podobny wygląd uzyskuje się nakładając w sumie trzy warstwy farby – podkład, najczęściej biały, później farbkę, która popęka, a następnie Crackle. Istnieją też farby, które same pękają i nie trzeba nakładać ostatniej warstwy – ale dosyć już o szczegółach! Zobaczmy teraz efekty:

szafka w stylu Shabby Chic - kompendium wiedzy dekoracje wnętrz Zakątek pełen Skarbów

Kompendium wiedzy o aranżacji wnętrz: szafka z ażurowym frontem ze sklepu Skarby Domowe -

Źródła: 12

Kolejną cechą wyróżniającą Shabby Chic na tle innych, podobnych styli, to skupienie się na pastelowych, delikatnych i przyjemnych dla oka kolorach: różu, błękicie, seledynowym, brzoskwiniowym i wielu odcieniach beżowych i kremowych. Dużo korzysta się także z bieli.

Wykorzystanie odpowiednich kolorów podczas urządzania lub rearanżacji pokoju ma ogromne znaczenie – a że tony używane w Shabby są delikatne i uspokajające, wypoczywanie w tak urządzonym mieszkaniu będzie małym niebem na ziemi!

Barwy przy dekoracji wnętrz są często mieszane, ale jeśli chcemy dobrze udekorować mieszkanie jako spójną całość, korzystne byłoby skupienie się na 2 barwach i bieli: doskonale będą współgrać ze sobą błękitny z różowym/beżowym lub seledynowy z cappuccino! Zobaczmy kilka inspiracji wnętrzami, które urządzono tak pięknie:

Źródła: 12345

Jeśli chodzi o kształty, oglądając wnętrza w stylu Retro, Vintage i właśnie Shabby, zobaczymy dużo ozdobnych zawijasów oraz fantazyjnych kształtów. Najczęściej będą one symetryczne – na przykład na oparciach krzeseł, łóżek, ramach luster lub toaletek. Spotkamy się też z serduszkami i kwiatami. Często na wzorach pojawiają się też dekoracyjne napisy – zarówno te czytelne jak i wyłącznie ozdobne . Litery są niekiedy wzorowane na piśmie ręcznym lub ozdobnej kaligrafii.

Mówiąc o materiałach, w przedmiotach domowego użytku w stylu Shabby dominuje drewno, zazwyczaj jasne. W przeciewieństwie do zimnego metalu, użycie naturalnego i ekologicznego materiału, który jest z nami od tysięcy lat, sprawia że dom jest bardziej przytulny, zaciszny i komfortowy. Ponieważ drewno izoluje termicznie, w naszym mieszkaniu będzie cieplej, a po napaleniu w kominku, temperatura dłużej się utrzyma.

Podziwiając wyposażenie wnętrz, dostrzeżemy dużo szczegółów – które w Shabby są wisienkami na pysznym torcie! Zaliczymy do nich koronki, wiklinę, zdobione uchwyty szafek bądź wskazówek zegarów i inne, przeróżne materiały.

Piękno w Shabby Chic to łagodne połączenie tych wszystkich elementów, dające nam w efekcie niesamowity styl urządzania wnętrz. Pozytywny charakter da się odczuć na każdym kroku: w motywujących napisach, także często spotykanych, uspokajających barwach i kojących tonach – to wszystko sprawia, że mieszkania czerpiące  z tego inspirującego stylu są dla wielu najszczęśliwszym miejscem na ziemi!

Źródła: www.shabbychic.com, www.skarbydomowe.pl

 

Kategorie: Design

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *