alternative_christmas_trees_03

Trendy w świątecznym dekorowaniu wnętrz: choinki, ozdoby i oświetlenie

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Mimo iż każdego roku przewijają się przez nie te same przewodnie motywy dekoracyjne, warto sprawdzić co w danym roku może odmienić lub wzbogacić świąteczny wygląd naszego domu. Często jest to konkretny dominujący w ozdobach kolor, nietypowe kształty czy wykorzystanie oświetlenia w sposób inny niż tradycyjne choinkowe lampki. W tym artykule skupimy się na choinkach i jej alternatywach, drobnych ozdobach nie tylko na choinkę a także urządzeniu sypialni w przytulnym, świątecznym stylu.

 1. Choinka i nie tylko…
  To czy powinna zagościć w naszych domach choinka sztuczna czy prawdziwa zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Nie brakuje zwolenników zarówno jednej jak i drugiej opcji, aczkolwiek coraz częściej stawia się na praktyczność sztucznych drzewek, które możemy mieć wiele lat. Niezależnie od wyboru oczywistą sprawą jest jej dekorowanie, które stało się coroczną tradycją. Również ozdoby choinkowe po świętach lądują w kartonach by przyozdobić nimi świąteczne drzewko w roku kolejnym. Obecnie wielu ludzi jednak w okresie zbliżających się świąt myśli o wprowadzeniu jakiejś nowości. Na co więc zwrócić uwagę w tym roku? Najpopularniejsze kolory ozdób choinkowych (a także kolory samych drzewek!) to biały, niebieski- w szczególności turkus oraz róż. Bardzo modne stało się także ozdabianie drzwi, balustrad, poręczy, ścian a nawet żyrandoli motywami gałązek choinkowych oraz różnego rodzaju stroikami ze sztucznej choinki które każdego roku możemy przyozdobić inaczej, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.
  Inną wersją ozdabiania drzewek świątecznych dla nie lubiących rutyny miłośników oryginalności i odważniejszych rozwiązań może być motyw kwiatów. Motywem przewodnim stają się tu duże sztuczne kwiaty wplecione w gałązki choinki. Przeważnie są to kompozycje kwiatów różowych i czerwonych lub bardzo stylowe połączenie bieli i różu. Jednak są także zwolennicy dodawania żywych odcieni żółtego, niebieskiego i pomarańczowego, co z kolei nadaje całości egzotycznego powiewu.
  Mówiąc o oryginalności nie sposób nie wspomnieć o alternatywach dla choinek. Chodzi tutaj przede wszystkim o różne przedmioty codziennego użytku bądź dekoracyjne z których można stworzyć ozdobę na kształt choinki i również dowolnie ją przyozdobić. Jest to rozwiązanie idealne dla niewielkich mieszkań, pomieszczeń biurowych, czy pomieszczeń innych niż to w którym postawimy tradycyjną choinkę, ale chcemy stworzyć świąteczny klimat w całym mieszkaniu. Alternatywną dekorację możemy utworzyć dosłownie ze wszystkiego, układając kształt choinki z patyków, desek, kartonów, fotografii, drutów, lampek choinkowych, a nawet przedmiotów kuchennych, na przykład pater.

 2. Nowości w ozdobach
  Typowe ozdoby kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia to te w kolorach złota, czerwieni, srebra i tradycyjnej zieleni. Moda wkracza jednak i w tę dziedzinę. Nowością jeśli chodzi o kolory jest miedź i jej kompozycje z innymi kolorami. Jeśli już jesteśmy przy połączeniach świetnie prezentują się połączenia turkusu z brązem oraz czerni ze złotem.
  Prawdziwym hitem stało się zdobienie wnętrz kolorami typowymi dla pory roku, czyli bielą. Bardzo popularnymi ozdobami są więc białe śnieżynki, gwiazdki, kryształkowe ozdoby (na przykład wszelkie imitacje sopli), białe zawieszki a także ozdoby ceramiczne.
  Prócz wspomnianych ozdób i ich barw dużym powodzeniem cieszą się także jak już wyżej wspomniano stroiki i gałązki imitujące prawdziwą choinkę. Poniżej kilka propozycji ozdób świątecznych z mojego sklepu:

  Więcej ozdób świątecznych TUTAJ
  W sklepie duży wybór: ozdób choinkowych, sztucznych roślin, tabliczek, lampionów, świeczników, pięknych figurek i innych. Zachęcam także do obejrzenia szerokiego asortymentu zawieszek które sprawdzą się nie tylko na święta 😉

 3. Oświetlenie
  Jeśli chodzi o oświetlenie w ostatnich latach nie zmieniło się zbyt wiele. Wciąż królują tradycyjne lampki choinkowe. Jednak dzięki rozwojowi technologii są one ciągle ulepszane na przykład poprzez wzbogacenie ich o funkcje migania czy zmiany lub przejść kolorów. Hitem są natomiast świąteczne projektory świetlne, które emitują światło na przykład na ścianę w postaci rozmaitych kształtów: śnieżynek, gwiazdek, migających kolorowych punktów itp. Powodzeniem cieszą się również przedmioty z wbudowanym światłem typu LED.
  Coraz częściej wystrój świąteczny wzbogaca się także o świeczniki i lampiony, zwłaszcza te w kształcie latarni z które również można przerobić na okazjonalny stroik.O lampionach i powiązanych z nimi stroikach na święta i inne okazje można przeczytać w artykule:
  Oświetleniowe inspiracje część 1: lampiony- latarnie

 4. Sypialnia w świątecznym klimacie
            Z racji tego iż sypialnia jest miejscem w którym odpoczywamy, relaksujemy się, warto pomyśleć o jej odmianie na czas świąteczny, aby wspomniany wypoczynek uczynić jeszcze przyjemniejszym :)
  Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim kolorystykę. Bardzo modnym połączeniem jest czerwień i biel z dodatkami brązu i złota. Jeśli chodzi o motywy, dominują typowe wzory skandynawskie. Zainspirować się tutaj możemy aktualnościami w branży odzieżowej. Najpopularniejsze są oczywiście renifery, śnieżynki, gwiazdki i „geometryczne” choinki. Z kolei elementy które mają być świąteczną ozdobą same w sobie to głównie: pościel, koce, stroiki czy dekoracyjne zawieszki. Bardzo ważną rzeczą tutaj również jest oświetlenie. Do tego typu wystroju prócz tradycyjnych światełek poleca się sznury lampek w kształcie kul. Aby pomieszczenie nabrało stylu należy jednak pamiętać o umiarze, to znaczy: jeśli stawiamy na bogate zdobienia i kolorystykę pościeli, serwet, obrusów, zasłon itp. powinniśmy wybrać lampki w jasnych stonowanych kolorach.
  Na czasie jest również urządzanie wnętrz w stylu minimalistycznym. Dla tego typu wystroju świetnym rozwiązaniem świątecznym prócz zastosowania barw jasnych, stonowanych (biel, ecru) i dodatków drewnianych będą zwykłe zielone gałązki czy stroiki delikatnie przyozdobione na przykład jednolitymi wstążkami.

Kategorie: Design, Inspiracje, Poradniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *